Rezonans magnetyczny kontra rak piersi

Zgodnie z informacjami podanymi przez Światową Organizację Zdrowia, rak piersi pozostaje najczęstszym nowotworem u kobiet. Krajowy Rejestr Nowotworów szacuje, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy z tego powodu umiera. Bydgoskie Centrum Onkologii podaje, że w 2016 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 1 108 przypadków zachorowań. Rak piersi był przyczyną 360 zgonów. Jak nam może pomóc rezonans magnetyczny piersi?…

Przedstawione dane uzmysławiają znaczenie profilaktyki, której podstawą jest regularna samokontrola. Przy czym wykrycie wyczuwalnego guza może już świadczyć o zaawansowanej chorobie, dlatego na samokontroli nie należy poprzestawać. Dotychczasowa medycyna opierała się głównie na mammografii oraz USG, jednak to rezonans magnetyczny odgrywa coraz większą rolę we współczesnej diagnostyce.

MR piersi, czyli mammografia metodą rezonansu magnetycznego to nowoczesna, bardzo czuła (92-97%) metoda badania gruczołów piersiowych. Rezonans piersi umożliwia weryfikację niejednoznacznego wyniku w mammografii i USG. Daje również możliwość wczesnego wykrycia zmian pozornie bezobjawowych, które często nie są widoczne w klasycznym badaniu mammograficznym lub USG. Świetnie sprawdza się w ocenie ułożenia implantów.

Przebieg badania rezonansem magnetycznym piersi

Podczas badania podawany jest środek cieniujący, który dodatkowo uwidacznia zmiany w piersiach. Badanie MRI nie wymaga specjalnego przygotowania – jedynie odzież pozbawioną elementów metalowych (pasek, guziki, cekiny, biżuteria). Jest nieinwazyjne i bezbolesne, trwa ok. 25 minut.  W trakcie badania pacjentka (lub pacjent – ponieważ badanie MRI piersi dedykowane jest również panom) leży na brzuchu w specjalnie wyprofilowanej cewce. Kontakt z personelem medycznym możliwy jest przy pomocy gruszki – alarmu. Ważne jest, aby w trakcie badania leżeć nieruchomo, odruchy kasłania, kichania, chrząkania (w miarę możliwości) powstrzymywać, ponieważ będą przyczyną artefaktów i w znaczący sposób wpłyną na jakość obrazów.

Korzyści badania rezonansem magnetycznym

Mammografia rezonansu magnetycznego w przeciwieństwie do klasycznej mammografii nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie jonizujące. Świetnie sprawdza się również jako metoda rozstrzygająca u pań z małym biustem oraz młodych kobiet z gęstym typem utkania piersi. Poza tym, wskazaniem do badania jest również ocena ewentualnej wznowy choroby nowotworowej, ocena  procesu gojenia po operacji piersi czy ocena ułożenia implantów. Rezonansu magnetycznego nie mogą wykonać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, implantami słuchowymi oraz posiadające w ciele drobiny metalu. Badanie nie wymaga skierowania.

3 Teslowy rezonans magnetyczny w badaniach piersi

Akademickie Centrum Badań AKAMED sp. z o.o, jako jedyne w Toruniu (i drugie w województwie po Regionalnym Centrum Onkologii w Bydgoszczy), wykonuje badania piersi techniką rezonansu magnetycznego. Do dyspozycji pacjentów jest wysokiej klasy 3 Teslowy rezonans magnetyczny. Aparat ten umożliwia obrazowanie wszystkich obszarów ciała z dwukrotnie większą dokładnością niż standardowy skaner 1,5T. Akademickie Centrum Badań AKAMED jest również podwykonawcą w „Programie opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe – Moduł I – wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika” finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Realizuje badania piersi rezonansem magnetycznym na zlecenie NZOZ Pracowni Genetyki Nowotworów sp. z o. o.

W ramach promocji zdrowia i zwiększenia dostępności do wysoko specjalistycznej diagnostyki przeciwnowotworowej Akademickie Centrum Badań AKAMED oferuje upust w wysokości 10% na MRI piersi. Hasło uprawniające do zniżki to: „Dzień Kobiet”, czas obowiązywania promocji: od 2 do 18 marca 2020 r. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem promocji, zapisy przyjmowane są osobiście lub telefonicznie: 782 174 466.