Diagnostyka piersi metodą rezonansu magnetycznego

Skuteczne diagnozowanie wielu chorób za pomocą fal radiowych i pola magnetycznego to niezwykły postęp w medycynie. Precyzyjny obraz ludzkiego ciała pozwala na szybkie wykrycie wielu zmian chorobowych. Rezonans magnetyczny wykorzystuje magnetyczne cechy atomów, z których składa się ciało człowieka. Jak wygląda badanie i w jakim celu się je wykonuje? Jakie są najnowocześniejsze urządzenia do wykonania badania?

Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie

Do przeprowadzenia badania konieczne jest pole magnetyczne, fale radiowe oraz urządzenie, które zmieni pobierany sygnał na obraz. Do tego, aby był on czytelny musi być odizolowany od najróżniejszych fal elektromagnetycznych z zewnątrz. W tym celu aparat znajduje się w tzw. klatce Faradaya, która uniemożliwia zakłócanie sygnału. Zasada jest prosta – im większa moc magnesu, tym lepszy wynik.

Przebieg badania

Badanie jest zupełnie bezbolesne i bezpieczne. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jeśli wykonywane jest bez kontrastu, oznacza to że zaraz po badaniu można od razu opuścić AKAMED. Przed przystąpieniem do badania należy poinformować personel o ewentualnych implantach w ciele (szerzej o przeciwwskazaniach przeczytaj na naszej stronie). Nie trzeba być na czczo. Należy zrezygnować z makijażu, biżuterii, lakieru do włosów, gdyż wszystko to może zaburzyć przekaz obrazu. Ubranie musi również być pozbawione metalowych elementów. Pacjent wsuwany jest na leżąco do centrum skanera i układa się wygodnie, gdyż musi na czas badania leżeć nieruchomo. Jeśli z pewnych przyczyn nie jest to możliwe, pacjent może przyjąć leki wyciszające. Wewnątrz urządzenia znajdują się słuchawki lub stopery, jeśli hałas staje się uciążliwy. Cały czas można kontaktować się z personelem. Po zakończeniu badania pacjent może prowadzić samochód, jednak jeśli podano kontrast, konieczne jest pozostanie chwilę dłużej w celu obserwacji reakcji organizmu na podany środek. 

W jakim celu wykonuje się badanie?

Rezonans magnetyczny to obecnie najskuteczniejsza metoda na uzyskanie obrazu układu mięśniowego i szkieletowego. Ma to szczególne znaczenie podczas problemów związanych z kręgosłupem i jego przestrzeni. Badanie jest skuteczną metodą wykrywania nowotworów i procesów zapalnych. Obraz doskonale uwidacznia wszelkie zmiany w naczyniach krwionośnych oraz w jamie serca i w mięśniu sercowym. Jest zdecydowanie skuteczniejsze od standardowego RTG podczas diagnostyki chorób szpiku kostnego. Badanie rezonansem wskazane jest szczególnie przy podejrzeniu stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera, nowotworu mózgu, podczas zaburzeń neurologicznych o niewiadomym pochodzeniu. Diagnostyka chorób sutka, zmiany popromienne w ośrodkowym układzie nerwowym, czy ocena struktur przysadki mózgowej to wskazania do wykonania rezonansu.

Diagnostyka piersi metodą rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny piersi pozwala na wczesne wykrycie zmian w tkankach. Jest badaniem bezbolesnym. Mammografia, w przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego, powoduje ucisk przy badaniu. To w połączeniu z promieniowaniem rentgenowskim stanowi często dyskomfort i opory przed wykonaniem badania. Dodatkowym atutem rezonansu jest niezwykle wysoka czułość aparatu, dlatego diagnostyka jest bardzo skuteczna i pomocna. Badanie to ma szczególne znaczenie u kobiet młodych, które obciążone są genetycznie mutacjami. Tkanka młodej pacjentki jest mniej przenikliwa dla RTG i USG. Ponadto badanie rezonansem może być bezpiecznie przeprowadzone u kobiet posiadających implanty piersi, co w przypadku mammografii jest niezwykle utrudnione. Rezonans magnetyczny piersi wykonuje się nie tylko w celach profilaktycznych, ale również w przypadku stwierdzonej już choroby nowotworowej, przed operacją. Pozwala ona wykryć zmiany mnogie i dobrać odpowiednio sposób leczenia. Również po wykonanej operacji zaleca się wykonanie badania, które zobrazuje skuteczność przebytej operacji. Ma to również ogromny wpływ na psychikę pacjentki. 

Innowacja w dziedzinie diagnostyki chorób za pomocą rezonansu

Prawdziwym odkryciem ostatnich lat okazał się aparat do rezonansu 3 teslowy. To innowacja na rynku medycznym i doskonałe narzędzie do wczesnego i dokładniejszego niż dotychczas wykrywania wielu chorób. Różnica pomiędzy standardowym MR 0.2 – 1,5 T a 3T ma ogromne znaczenie, podczas obrazowania ciała z wysoką jakością. Magnetyzacja podłużna, która odróżnia oba aparaty jest zdecydowanie większa, co wpływa na natężenie pola. Piksele tworzące obraz przekroju ciała pozwalają uzyskać obraz dokładniejszy. Decydując się na rezonans magnetyczny, warto skorzystać z oferty, jaką proponuje Akademickie Centrum Badań AKAMED sp. z o.o. Jako jedyni w Toruniu posiadamy aparat najwyższej generacji dedykowany do najbardziej zaawansowanych badań klinicznych. Za pomocą urządzenia wykonać można rezonans głowy, kręgosłupa, stawów, obrazowanie dyfuzyjne całego ciała oraz rezonans piersi. Toruń  z pracownią AKAMED wykona wysokospecjalistyczne badanie diagnostyczne z rzetelnie rozbudowanym protokołem na najwyższym poziomie, stworzony przez wykwalifikowany zespół specjalistów. Badanie za pomocą 3T sprawdza się również w ortopedii, podczas drobnych pęknięć w stawie kolanowym czy barkowym. Szczególnie poleca się wykonanie badania przed wstawieniem endoprotezy.