Przygotowanie do badania MR

Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym (MR)

Przygotowanie do badania MR nie jest skomplikowane, konieczne jest uciążliwe, konieczne jest jednak zapoznanie się z poniżej przedstawionymi informacjami.

Przed rozpoczęciem badania MR należy wypełnić kwestionariusz – w tym celu uprzejmie prosimy stawić się na badania 15 minut wcześniej oraz – o ile to konieczne – zabrać ze sobą okulary.

Badanie odbywa się w pomieszczeniu zamkniętym, z koniecznością pozostania w bezruchu przez cały czas jego trwania, na leżąco. Badaniu towarzyszy zwiększone natężenie hałasu. W celu zniwelowania tego dyskomfortu oferujemy słuchawki lub stopery.

Ubranie

Nie ma konieczności rozebrania się do badania, ale ubranie musi być pozbawione elementów metalowych i ozdób (metaliczne nadruki, cekiny, zatrzaski, itp.), sugerujemy przyniesienie bawełnianego przewiewnego stroju). Bezwzględnie nie wolno wnosić do pomieszczenia skanera  metalowych przedmiotów takich jak: spinki do włosów, kolczyki, klipsy, guziki metalowe, paski, zegarki, klucze, urządzenia elektroniczne, karty płatnicze, telefony komórkowe, etc.

W przypadku badań MR głowy prosimy o zgłoszenie się bez makijażu, lakieru do włosów i  innych barwnych kosmetyków – często zawierają one pyłki metali, które są powodem wystąpienia zakłóceń pola magnetycznego i uniemożliwiają uzyskanie prawidłowych obrazów.

Posiłki

Przygotowanie do badania MR nie wymaga bycia na czczo. Osoby, które przyjmują na stałe leki powinny je zażyć tak jak zwykle.

W przypadku osób chorych na cukrzycę, uprzejmie prosimy poinformować o tym fakcie rejestrację – zaproponuje Państwu termin o dogodnej godzinie.

Dokumenty

Przed badaniem prosimy o przedstawienie dokumentów:

    • dokument tożsamości,
    • skierowanie na badanie,
    • wyniki wcześniejszych badań,
    • w przypadku wszczepionych jakichkolwiek implantów należy dostarczyć dokumentację medyczną oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do badań,
    • w przypadku badania z kontrastem należy posiadać aktualny (nie starszy niż 14 dni) laboratoryjny wynik poziomu kreatyniny.
Czas

Badanie trwa około 20-60 min – w zależności od badanego obszaru.

Wykonane badanie MR nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

W przypadku badania MR z dożylnym podaniem środka kontrastowegohttps://www.rezonanstorun.pl/index.php/badania-z-dozylnym-podaniem-srodka-cieniujacego/ konieczne jest zapoznanie się z informacjami na ten temat.